Na rynku , jak i w naszej ofercie można znaleźć wiele propozycji i marek w zakresie pomp do igłofiltrów. W praktyce rozwiązania konstrukcyjne na których te agregaty pompowe są oparte można podzielić na kilka rodzajów:
- Pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym – pompą próżniową – oparte o wirową pompę wodną odśrodkową z dodatkową pompą próżniową ewakuującą powietrze z systemu i generującą podciśnienie (np. pompy Geco Power MPD, MPE, pompy do igłofiltrów Towerlight)
- Pompy tłokowe – podciśnienie oraz tłoczenie wody realizowane w oparciu o naprzemienny ruch dwóch tłoków uszczelnionych skórzanymi (lub gumowymi) manszetami w cylindrach (np. pompy tłokowe serii PT).
- Agregaty pompowe strumieniowe , inżektorowe – występujące w wersji elektrycznej, wyposażone w pompy oraz obieg inżektora dzięki któremu wytwarzane jest podciśnienie (np. agregaty pompowe do igłofiltrów ST 1/3)
- Pompy membranowe – ewakuacja zarówno wody jak i powietrza możliwa dzięki ruchom gumowej membrany, sprawdzają się tylko dla niewielkich zestawów igłofiltrowych (np. pompa membranowo-tłokowa do igłofiltrów Spate)
- Pompy rotacyjne – ich działanie oparte jest na rotacji krzywek, które mogą posiadać różny kształt (przykład: http://www.globalpump.com/rotary-lobe-wellpoint.php)
- Pompy samozasysające – pompy wytwarzające podciśnienie, dzięki recyrkulacji części cieczy w korpusie, wymagają zalania przed pierwszym uruchomieniem, z uwagi na ograniczone podciśnienie i małą ewakuację powietrzą, nie są optymalne jako pompy do igłofiltrów (np. pompy Victor Pumps serii S)
Z powyższej listy, przy obsłudze igłofiltrów najbardziej rozpowszechnione są pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym oraz pompy tłokowe.
W odrębnych artykułach wkrótce przybliżymy więcej szczegółów dotyczących poszczególnych rodzajów i działania agregatów pompowych do igłofiltrów.